Certyfikowane produkty dla niemowląt – dlaczego warto je wybierać?

Certyfikaty produktów dla niemowląt – czym są?

Certyfikat produktów dla niemowląt to nic innego jak zaświadczenie, że dany produkt spełnia wszelkie wymagane normy i jest całkowicie bezpieczny dla malucha. Certyfikat to dokument przyznawany, po wcześniejszym dokładnym przebadaniu produktu pod względem jego jakości i bezpieczeństwa. Jest on wystawiany przez upoważnioną państwową instytucję certyfikującą. Odpowiednie certyfikaty produktów dla niemowląt muszą mieć m.in.: zabawki, jedzenie, a także foteliki samochodowe dla niemowląt. Takie wyroby są dopuszczane do sprzedaży, jedynie wtedy, gdy otrzymają odpowiedni certyfikat. Niektóre są obowiązkowe, inne niestety nie. Zdobycie nieobowiązkowych certyfikatów jest kwestią chęci producenta i mogą zostać wydane po wcześniejszych badaniach i testach jakości. Informacja o posiadanych certyfikatach powinna być zawarta na opakowaniach produktów, czy też metkach ubrań. 

Rodzaje certyfikatów produktów dla niemowląt

W Polsce jednym z najpopularniejszych certyfikatów są te, wydane przez Instytut Matki i Dziecka oraz Państwowy Zakład Higieny. Zaświadczają, że produkty przeszły specjalistyczne testy i spełniają normy i reguły obowiązujące w polskim prawie. Inne certyfikaty przyznawane są zabawkom, a jeszcze inne ubrankom dla niemowlaków. Przykładowo obowiązkowym certyfikatem dla zabawek sprzedawanych w Unii Europejskiej jest oznaczenie CE. Z kolei certyfikat FSC poświadcza o tym, że dana zabawka została wyprodukowana z drewna, które pochodzi jedynie z lasów uprawianych z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Innym istotnym certyfikatem, jaki powinny posiadać zabawki dla niemowląt, jest Safe Toys. Przyznawany jest przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów oraz potwierdza, że zabawka jest bezpieczna, oraz spełnia wymagania jakościowe pod względem wykorzystywanych materiałów.

Jeśli chodzi o dokumenty poświadczające o jakości odzieży dziecięcej, najważniejszym z nich jest certyfikat oeko tex standard 100. Świadczy on o tym, że dany artykuł nie zawiera substancji szkodliwych dla skóry dziecka. Oeko tex standard 100 przyznawany jest po zweryfikowaniu pochodzenia surowców oraz dokładnej analizie próbek tekstyliów pod kątem zawartości niebezpiecznych substancji. Tkaniny oeko tex standard 100 muszą być hipoalergiczne oraz bezpiecznie w kontakcie ze skórą i śliną dziecka. Ponadto certyfikat potwierdza, że bawełna oeko tex standard 100 jest wolna od substancji chemicznych m.in. pestycydów. 

Rodzaje atestów produktów dla niemowląt

Oprócz certyfikatów, jakość oraz bezpieczeństwo danego wyrobu może potwierdzić atest. Atesty produktów dla niemowląt przyznawane są po wcześniejszych testach, badaniach i analizach przeprowadzonych przez dane jednostki. Niektóre atesty wystawiane są obowiązkowo, inne zaś mogą być zdobyte dobrowolnie. W Polsce jednym z najważniejszych atestów jest Atest Państwowego Zakładu Higieny. Przyznawany jest on przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, po ocenie wyrobu w zakresie bezpieczeństwa wobec ludzi i środowiska. Ocenie i atestacji podlegają zabawki, kosmetyki dla niemowląt oraz wyroby do kontaktu z żywnością np. butelki czy smoczki. Atest może być również przyznany przez Instytut Matki i Dziecka. To jedna z najważniejszych instytucji wydających opinie o produktach dla niemowląt i dzieci, dlatego jej rekomendacja powinna być szczególnie ważna zarówno dla rodziców, jak i producentów. 

Atesty a certyfikaty – jaka jest różnica?

Różnica między atestem a certyfikatem polega na tym, że atest zaświadcza, iż dany produkt przeszedł testy np. jakościowe przeprowadzone przez daną instytucję. Aby uzyskać atest, produkt musi przejść wszystkie wymagane testy z pozytywnym skutkiem. Atest stanowi więc pozytywną opinię danej instytucji. Niestety czasami zdarza się, że atesty na zabawki są fałszowane, zwłaszcza w przypadku produktów pochodzących z Chin. Nieco większą pewność daje certyfikat. Jest to dokument potwierdzający jakość i bezpieczeństwo danych wyrobów np. odzieży lub żywności z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących wymogów i norm panujących w danym kraju, lub np. w Unii Europejskiej.  

Dlaczego warto wybierać certyfikowane produkty?

Niecertyfikowane tekstylia np. śpioszki bez oznaczenia oeko tex 100, mogą wywołać reakcje alergiczne u dziecka, podrażnić jego delikatną skórę oraz skutkować wysypkami i innymi dolegliwościami dermatologicznymi. Bawełna certyfikowana oeko tex standard 100 gwarantuje wysoką jakość materiału oraz przede wszystkim bezpieczeństwo zawartych w nim substancji. Z tego powodu zdecydowanie lepszych wyborem dla niemowlęcia będzie oznaczona oeko tex standard 100 pościel dla dzieci, czy też oeko tex standard 100 poduszka dla dzieci, niż kocyki i inne pościele, pochodzące od wątpliwego producenta, które mogą zawierać niebezpieczne chemiczne substancje. 

Wybór certyfikowanych produktów jest kluczowy dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka. Maluchy są szczególnie narażone na szkodliwe substancje, które mogą być zawarte w zabawkach, butelkach lub odzieży. Brak certyfikatów świadczy o tym, że dany produkt nie spełnia wszystkich reguł i norm bezpieczeństwa i tym samym może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Niecertyfikowane wyroby mogą mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy, a także powodować alergie i niebezpieczne choroby. Niektóre związki chemiczne w zabawkach przyczyniają się do rozwoju astmy, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Z tych powodów należy zawsze pamiętać, aby przed zakupem produktów dla niemowląt sprawdzić obecność wszystkich wymaganych atestów i certyfikatów. 

Blog

Przeczytaj ostatnie artykuły blogowe

Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka?

Pierwsze dni żłobka mogą być zarówno emocjonujące, jak i stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Przejście z naturalnego zacisza domowego do zupełnie nowego środowiska może być dla malucha trudne, ale odpowiednie przygotowanie może pomóc w złagodzeniu przejścia tego procesu. Przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować dziecko do pójścia do żłobka, czy przedszkola.

Przeczytaj
Jakie okrycie wybrać dla niemowlaka w lecie? Przegląd kocyków.

Latem, kiedy temperatury wzrastają, ważne jest, aby dbać o komfort i bezpieczeństwo naszych najmłodszych. Wybór odpowiedniego okrycia dla niemowlaków może wydawać się kłopotliwy i dość trudny. Jak z ogromnego wyboru asortymentu dostępnego na rynku wybrać ten najlepszy? Poniższym wpisem postaramy się pomóc w wyborze.

Wśród topowych okryć w lecie znajdują się otulacze bambusowe, otulacze muślinowe, kocyki dzianinowe bambusowe i kocyki merino. Każdy z nich ma mnóstwo zalet i fantastycznie sprawdzi się w lecie. Co je wyróżnia?

Przeczytaj
Dlaczego warto wybrać produkty Lepre?

Czas ciąży jest niesamowity, pełen radości, oczekiwań, a zarazem troski i niepokoju.  Wiemy, że wraz z przyjściem na świat naszego maleństwa, pojawia się mnóstwo pytań i dylematów. Jednym z najważniejszych z nich jest wybór odpowiednich produktów dla naszych dzieci. Dlatego chcemy opowiedzieć Ci o naszej marce Lepre, dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na nasze produkty. Y naszej ofercie posiadamy asortyment, który pozwoli skompletować Ci piękną, kolorową, mięciutką a przede wszystkim bezpieczną wyprawkę dla nowego członka rodziny. Znajdziesz u nas między innymi rożki niemowlęce, kocyki, otulacze bambusowe, otulacze do fotelików, kokony, pościele czy pieluszki. Odkryj, dlaczego Lepre może być idealnym wyborem dla Ciebie i Twojego maluszka.

Przeczytaj

Promocje

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl