Czy noworodek może spać w kokonie?

Kokon niemowlęcy — czym jest i do czego służy?

Kokon niemowlęcy jest posłaniem przypominającym nieco gniazdko (tak też jest często nazywane). Często ma formę kocyka z wysokimi, grubymi brzegami. Kształt i ilość miejsca, w którym znajduje się noworodek, ma imitować warunki, w których znajdował się w brzuchu mamy. Miejscu, które zapewniało mu komfort i bezpieczeństwo. Kokon niemowlęcy wykorzystywany jest często jako przenośne łóżeczko dla maluszka, mata do przebierania i miejsce do zabawy. Te akcesoria często wywołują obawy wśród młodych rodziców. Jest to głównie spowodowane tym, że gadżet utrudnia dziecku wykorzystanie pełnego zakresu ruchów i znajduje się w bezpośrednim kontakcie z główką dziecka, kojarzy się z niebezpieczeństwem. Należy pamiętać jednak, że wszystko zależy od tego, jak wykorzystywany jest kokon. Czy czuwamy nad dzieckiem i obserwujemy, jak spędza czas w gniazdku, oraz czy wykorzystujemy je do wspólnego spania w łóżku lub do popołudniowych drzemek, czy może zostawiamy w nim dziecko na całą noc bez naszej kontroli. Kokon niemowlęcy jest gadżetem, który warto mieć w swojej wyprawce — nie należy jednak zapominać o czujności i uwadze skupionej na maluszku.

Czy kokony niemowlęce są bezpieczne dla noworodka?

Wielu rodziców zastanawiających się, czy noworodek może spać w kokonie, zadaje sobie pytanie, czy to akcesorium jest bezpieczne dla malucha. Wszyscy rodzice powinni pamiętać, że korzystając z kokona niemowlęcego, nie jesteśmy zwolnieni z opieki nad maluszkiem oraz pilnowania jak spędza w nim czas. Należy pamiętać, że kokon z niemowlakiem może zostać położony na kanapie wtedy, gdy my sami znajdujemy się blisko lub siedzimy obok maluszka. Z tego względu kokon dla niemowlaka sprawdzi się jako miejsce do drzemki podczas odpoczynku rodzica lub gdy zajmuje się on innymi obowiązkami — lecz wciąż bacznie pilnuje dziecka.

Czy noworodek może spać w kokonie?

Odpowiadając na pytanie, w czym powinno spać niemowlę, warto pamiętać, że urządzając pokój maluszka, nie może zabraknąć w nim klasycznego łóżeczka — wówczas nie trzeba wkładać już do niego kokonu dziecięcego. Gniazdko tego rodzaju doskonale sprawdzi się jednak wtedy, gdy rodzice chcą być blisko dziecka również w nocy i doglądać jego bezpieczeństwa. Kokon niemowlęcy doskonale sprawdza się jako łóżeczko dziecięce kładzione na łóżku rodziców, umożliwia on wspólne spędzenie nocy rodziców i dziecka, bez ryzyka, że niemowlę przypadkiem stoczy się z łóżka lub zostanie przygniecione i przyduszone przez ciało rodzica. Wysokie i miękkie ściany kokonu stanowią barierę dla maluszka i zabezpieczają go przed wykonywaniem niekontrolowanych ruchów, a także sprawiają, że łatwiej jest wyczuć dziecko na posłaniu. Kokony sprawdzą się też jako miejsce popołudniowej drzemki maluszka.

Kokon niemowlęcy — od którego miesiąca życia używać?

Wiemy, w czym powinien spać noworodek, oraz że kokony niemowlęce są przydatnym gadżetem, które z pewnością przyda się młodym rodzicom. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak długo dziecko może korzystać z kokonu niemowlęcego. Przyjęło się, że optymalnym czasem, w którym można wykorzystywać kokon dla niemowlaka to przedział od 1 do 6 miesiąca życia malucha, a duże kokony nawet do 9 miesiąca życia. Ze względu na to, że kokon dla niemowlaka ma wiele zastosowań i może towarzyszyć dziecku przez długi czas, warto wybrać model, który ma regulowane ścianki. Dzięki temu można dopasować wielkość gniazdka do potrzeb dziecka na przestrzeni jego rozwoju.

W czym powinien spać noworodek?

Wybór akcesoriów, które mają przełożyć się na spokojny i bezpieczny sen maluszka, jest okazały, a co za tym idzie — trudno jest podjąć decyzję o tym, co ostatecznie warto dobrać dla swojego dziecka. Odpowiadając na pytanie, w czym powinno spać niemowlę, warto podkreślić to, że maluszek w pierwszych miesiącach życia powinien znajdować się blisko rodzica. Warto wybrać łóżeczko z regulowaną wysokością oraz obniżonymi ściankami umożliwiającymi zrobienie dostawki do łóżka dla niemowlaka. Warto, szczególnie w pierwszych miesiącach korzystać z rożków niemowlęcych lub śpiworków do spania. Natomiast później można przykrywać maluszka delikatnymi kołderkami bambusowymi lub bawełnianymi. 

Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim wygodą maluszka i jego indywidualnymi upodobaniami. Przy obserwacji dziecka i jego reakcji na otulanie i układanie w kokonie niemowlęcym z pewnością wypracujesz system i dobór poszczególnych akcesoriów, który w danym momencie będzie najlepszy dla Twojej pociechy.

Blog

Przeczytaj ostatnie artykuły blogowe

Jak kokon niemowlęcy może ułatwić Wasze życie rodzicielskie?

W świecie rodzicielstwa, każda chwila jest cennym darem. Jednak zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju dla naszych maluszków to priorytet, który nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. Dlatego warto wspierać się w tym rodzicielstwie rozwiązaniami i produktami, które ułatwiają nam funkcjonowanie z noworodkiem i niemowlakiem. J

Przeczytaj
Jak przygotować się do porodu?

Moment narodzin dziecka jest jednym z najbardziej niezwykłych i emocjonujących momentów w życiu każdej rodziny. To początek nowego rozdziału, który zmienia wszystko nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Poniżej podpowiemy jak skutecznie przygotować się na ten niepowtarzalny moment porodu.

Przeczytaj
Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Zdrowy, odpowiednio długi sen jest istotną częścią doby każdego człowieka, a przede wszystkim dziecka. Noworodek potrzebuje nawet do 18 godzin snu, podczas gdy trzylatkowi wystarczy ich 12. Podczas snu dziecięcy organizm nie tylko się regeneruje, ale także przetwarza informacje,  emocje i zapamiętuje to, czego nauczył się w ciągu dnia. Dlatego bardzo istotne jest to by zapewnić maluszkowi jak najlepsze i bezpieczne warunki do wypoczynku.

Przeczytaj

Promocje

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl