Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka?

Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka?

Pierwsze dni żłobka mogą być zarówno emocjonujące, jak i stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Przejście z naturalnego zacisza domowego do zupełnie nowego środowiska może być dla malucha trudne, ale odpowiednie przygotowanie może pomóc w złagodzeniu przejścia tego procesu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować twoje dziecko do pójścia, do żłobka:

 1. Wypróbuj krótkie sesje adaptacyjne: Zanim dziecko zacznie regularnie uczęszczać do żłobka, spróbuj kilku krótkich sesji adaptacyjnych. Zaczynając od krótkiego pobytu, wydłużając czas, który spędza w żłobku. Pozwala to dzieciom zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu i poznać nowych opiekunów.
 2. Poznaj opiekunów: skorzystaj z okazji, aby poznać opiekunów i pracowników żłobka zanim Twoje dziecko zacznie do niego uczęszczać. Maluszkowi towarzyszyć będzie wyższy komfort w obecności osób, które już poznał.
 3. Zabawki i przedmioty z domu: Przynieście do żłobka ulubione zabawki , przutulanki, kołderki, czy podusie, które pomagają dziecku w wyciszeniu i uspokojeniu jak w domu. Dzięki temu będzie miało swoje ulubione rzeczy w nowym środowisku, co może zniwelować stres.
 4. Zachowaj spokój: Dzieci są bardzo wyczulone na uczucia rodziców, dlatego ważne jest, aby pozostały spokojne, pozytywnie nastawione na pójście do żłobka. Jeśli będziesz okazywać zaniepokojenie to przekażesz te emocje również dziecku.
 5. Odpowiedni czas: Wybierz odpowiedni moment na początek żłobka. Każde dziecko jest inne, więc zwróć uwagę na jego indywidualną potrzebę i gotowość.
 6. Utrzymaj rutynę: Przed pójściem do żłobka utrzymuj regularną rutynę, jeśli to możliwe. Dzieci dobrze się sprawdzają, gdy wiedzą, co się dzieje w ciągu dnia, co pomaga w skutecznym zmniejszeniu stresu związanego z nową rutyną.
 7. Zachęcaj do niezależności: Wspieranie rozwoju i umiejętności dostosowania u swojego dziecka. Zachęcaj je do samoobsługi, takiej jak ubieranie się czy samodzielne jedzenie. Aby pomóc mu odnaleźć się pewniej w nowym otoczeniu.
 8. Poznawaj innych rodziców: spróbuj nawiązać kontakty z innymi rodzicami, którzy również wysyłają swoje dzieci do tego samego żłobka. Wspólne doświadczenie może być źródłem pomocy i wsparciem.
 9. Daj czas na przystosowanie się: Przystosowanie do nowej sytuacji może zając trochę czasu, więc bądź cierpliwa. Daj dziecku możliwość zaadaptowania się do zmiany i nie oczekuj natychmiastowego sukcesu.
 10. Oferuj pozytywne wsparcie: zachęcaj swoje dziecko do pozytywnego nastawienia do żłobka, chwal je za postępy i efekty. Pozytywne wsparcie pomocy w budowaniu pewności siebie może pomóc w przekonaniu, że żłobek to miejsce przyjazne i interesujące.

Przygotowanie dziecka do pójścia do żłobka wymaga czasu, cierpliwości i troski. Ważne jest, aby pozytywne nastawiać dziecko na nowe doświadczenie związane z żłobkiem i wspierać w tym nowym etapie życia. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc pozwól mu przystosować się do nowej sytuacji we własnym tempie. Z czasem dzieci adaptują się do żłobka i rozwijają pozytywne relacje z opiekunami oraz rówieśnikami, co wpływa na ich rozwój i społeczne umiejętności.

Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobki – Wskazówki dla rodziców

Pierwszy dzień w żłobku to dla każdego malucha ogromne przeżycie. Dla dziecka jest to nowe i nieznane miejsce, a rodzicom często towarzyszy zrozumiały niepokój tęsknoty i obawy. Dobre przygotowanie zarówno dziecka, jak rodziców, może pomóc w opiece nad dzieckiem. W tym wpisie omówimy kilka kroków, które pomogą w przygotowaniu twojego dziecka do pójścia do żłobka.

 1. Poznaj żłobek i jego personel: Zacznij od odwiedzenia żłobka razem z dzieckiem przed planowanym początkiem. Pozwól dziecku oswoić się z nowym miejscem, zabawkami i innymi dziećmi. Przedstaw mu także opiekunów, dzięki temu łatwiej będzie mu w pierwszym i kolejnych dniach.
 2. Twórz rutynę: Zacznij wprowadzać w życie rutynę, która będzie zbliżona do tej, jaka będzie obowiązkowa w żłobku. Wprowadź regularne pory snu, jedzenia i zabawy. Dzieci uwielbiają rutynę, daje im poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
 3. Pozostaw dziecko na krótkie chwile pod opieką innych osób: Jeśli tylko masz taką możliwość to na kilka dni przed pójściem do żłobka zostawiaj dziecko na krótkie chwile pod opieką zaufanej osoby np. dziadków, ciotki. Pomoże to maluchowi przyzwyczaić się do rozłąki i zaufać, że zawsze po niego wrócisz.
 4. Rozmawiaj o żłobku: Opowiedz dziecku o tym, co będzie się działo w żłobku, że będzie tam miało nowych przyjaciół do zabawy, a Ty wrócisz po niego np. po obiedzie, po drzemce. Mów tak by dziecko czuło, że Twoje słowa są pozytywne i pełne wsparcie.
 5. Pozwól na wyrażanie uczuć: Pozwól dziecku na przeżywanie i wyrażanie swoich uczuć, nawet jeśli są trudne. Nie bagatelizuj lęku ani nie wymuszaj uśmiechu. Wspieraj je i pomagaj mu radzić sobie z emocjami.
 6. Zadbaj o zdrowie: W żłobku dziecko będzie miało styczność z wieloma nowymi bakteriami, więc wspieraj jego odporność w naturalny sposób. Zadbaj by dziecko miało wszystkie niezbędne szczepienia, aby ochronić je przed chorobami.
 7. Ułatw separację: W pierwszym dniu w żłobku poświęć trochę więcej czasu na pożegnanie. Wyraź swoje wsparcie, ale unikaj pożegnania, które może wywołać poczucie żegnania się na czas długiej rozłąki
 8. Zapewnij dziecku ulubione rzeczy: Pamiętaj, aby zapakować ulubioną przytulankę, kocyk lub zabawkę, która będzie towarzyszyć maluszkowi w żłobku. Do dodatkowego wsparcia w trudnych momentach.
 9. Przygotuj miłą i przyjemną kołderkę, kocyk i podusię, do której maluszek będzie mógł wtulić się podczas drzemki.
 10. Cierpliwość i spokój: Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i potrzebuje czasu, aby zaakceptować nową sytuację. Bądź cierpliwa i daj czas dziecku na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, pamiętaj, że adaptacja wymaga czasu i uwagi.

Pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe, więc dostosuj te dni do potrzeb twojego malucha. Zmiana i pójście do żłobka to ważny krok w rozwoju dziecka, który może dostarczyć mu wielu wartościowych doświadczeń. Dlatego warto też wspomagać przygotowanie, aby ten czas był dla wszystkich ważny i wyjątkowy.

 

 

Blog

Przeczytaj ostatnie artykuły blogowe

Jak kokon niemowlęcy może ułatwić Wasze życie rodzicielskie?

W świecie rodzicielstwa, każda chwila jest cennym darem. Jednak zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju dla naszych maluszków to priorytet, który nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. Dlatego warto wspierać się w tym rodzicielstwie rozwiązaniami i produktami, które ułatwiają nam funkcjonowanie z noworodkiem i niemowlakiem. J

Przeczytaj
Jak przygotować się do porodu?

Moment narodzin dziecka jest jednym z najbardziej niezwykłych i emocjonujących momentów w życiu każdej rodziny. To początek nowego rozdziału, który zmienia wszystko nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Poniżej podpowiemy jak skutecznie przygotować się na ten niepowtarzalny moment porodu.

Przeczytaj
Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Zdrowy, odpowiednio długi sen jest istotną częścią doby każdego człowieka, a przede wszystkim dziecka. Noworodek potrzebuje nawet do 18 godzin snu, podczas gdy trzylatkowi wystarczy ich 12. Podczas snu dziecięcy organizm nie tylko się regeneruje, ale także przetwarza informacje,  emocje i zapamiętuje to, czego nauczył się w ciągu dnia. Dlatego bardzo istotne jest to by zapewnić maluszkowi jak najlepsze i bezpieczne warunki do wypoczynku.

Przeczytaj

Nowości

Promocje

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl