Kokon niemowlęcy — do kiedy można go stosować?

Te urocze gadżety dziecięce ułatwiają wyposażenie pokoiku i stworzenie bajkowego otoczenia idealnego do rozwijania się. Wielu młodych rodziców zastanawia się jakie akcesoria dziecięce są prawdziwymi niezbędnikami a z jakich można zrezygnować. Ci, którzy są już bardziej doświadczeni do potrzebnych akcesoriów dziecięcych, zaliczają rożki dla noworodka i kokony niemowlęce. Oba akcesoria służą do uspokajania niemowląt i mają przypominać im bezpieczne warunki znane z brzucha mamy. Akcesoria różnią się między sobą formą i zakresem wykorzystania. Kokon niemowlęcy jest pewnego rodzaju gniazdkiem, który ogranicza zakres ruchów dziecka, ale nie krępuje ich tak ściśle, jak rożek. Dzięki temu dziecko może spokojnie oswajać się z nowym zakresem ruchów i małymi kroczkami poznawać otaczający go świat. Przy tym łatwiej jest mu zachować spokój i wyciszenie, co przekłada się także na łatwiejsze usypianie. Zastanawiasz się do kiedy kokon niemowlęcy może być stosowany? Odpowiedź na to pytanie przedstawimy Ci w dalszej części artykułu.

Kokon niemowlęcy — czym jest?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy praktyczny kokon dla niemowlaka, jest przytulnym gniazdkiem, przenośnym łóżeczkiem, który chroni maleństwo przed upadkiem z wysokości. Zapobiega nadmiernemu wierceniu się malucha i ogranicza swobodną możliwość ruchu na tyle, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy w czasie oswajania się z nowymi możliwościami machania rączkami i nóżkami. Taki duży zakres ruchu może być początkowo dla dziecka szokujący i może go to stresować. Duży i jasny świat, tak inny od warunków panujących w brzuchu mamy może stresować malucha i przyczyniać się do tego, że dziecko nie będzie czuło się bezpiecznie i będzie niespokojne. Kokon niemowlęcy składa się z wygodnego, miękkiego dna o opływowym kształcie i z miękkich, wysokich boków, które uniemożliwiają, wydostanie się, i zrobienie sobie krzywdy. Kokon niemowlęcy można położyć na łóżku, kanapie, podłodze tak, by dziecko pod czujnym okiem rodzica mogło spokojnie odkrywać świat lub zapaść w regenerującą drzemkę. Kokon ogranicza dopływ bodźców zewnętrznych, co koi i wycisza maluszka.

Czy kokon niemowlęcy jest potrzebny?

Wielu rodziców, którzy korzystali z pomocy kokonu niemowlęcego, zgodnie stwierdzą, że jest to gadżet, który może stać się niezbędnym elementem w domu świeżo upieczonej mamy i początkującego taty. Oczywiście, można poradzić sobie bez niego, bo żaden gadżet nie zastąpi dziecku miłości i bliskości rodziców, jednak może znacząco poprawić jakość snu maleństwa oraz dać mu poczucie bezpieczeństwa, które jest mu niezbędne w początkowych miesiącach życia. Praktyczny kokon dla niemowlaka okaże się strzałem w dziesiątkę dla rodziców, którzy chcą czuć bliskość z maleństwem również w nocy. Korzystając z niego jako z mini łóżeczka uniemożliwiającego stoczenie się dziecka lub nieumyślne przygniecenie go przez rodzica sprawiamy, że dziecko może spać błogo u boku kochającej mamy i taty. Kokon niemowlęcy może okazać się nieoceniony także wtedy, gdy rodzic potrzebuje chwili na zregenerowanie się lub gdy musi coś pilnie zrobić. Podczas gdy maleństwo będzie smacznie spać u Twojego boku na kanapie — Ty opłacisz rachunki lub wykorzystasz chwilę spokoju do relaksu! To akcesorium, które posłuży do zabawy, przewijania i do spania! Kokon niemowlęcy może okazać się bardziej potrzebny, niż mogłaś sądzić!

Dla jakiego dziecka wybrać kokon niemowlęcy?

Wybór akcesoriów dziecięcych powinien być ściśle dobrany do indywidualnych potrzeb dziecka. Mimo że wybrane gadżety sprawdzają się u większości dzieci, nie brakuje jednak dzieci, które są wyjątkami lub u których dana opcja sprawdza się pod określonymi warunkami. Dla jakiego dziecka wybrać kokon niemowlęcy? Przede wszystkim dla maleństwa, które jest nadaktywne w początkowych miesiącach życia. Które czuje się obezwładnione i zestresowane ogromem otaczającego go świata oraz dla dziecka, które najlepiej się czuje w warunkach, które przypominają mu o tym, jak to cudownie było w brzuchu mamy. Każde dziecko jest odkrywcą, bacznie obserwującym otoczenie i uczącym się możliwości swoich rączek i nóżek. Początkowo bodźce uderzające malucha z każdej strony, mogą być dla niego nieco stresujące, co może wywoływać u niego nerwowość i zły nastrój. Kokon niemowlęcy będzie idealnych dla dzieci, które potrzebują wyciszenia i które chcą odkrywać świat nieco wolniej i spokojniej. Jeśli Twoje maleństwo ma problem z samodzielnym wyciszeniem i potrzebuje specjalnej uwagi co do tego, w jakich warunkach najszybciej i najzdrowiej zasypia — kokon niemowlęcy będzie idealnym wyborem.

Do jakiego roku stosować kokon niemowlęcy?

Jeśli zastanawiasz się jak długo stosować kokon niemowlęcy i do jakiego roku najlepiej jest go wykorzystywać, to pragniemy Cię uspokoić — możesz używać kokonu niemowlęcego nieco dłużej. Przyjęło się, że kokony niemowlęce powinno stosować się od pierwszego do szóstego miesiąca życia, to wtedy gadżet jest najbardziej przydatny i można go wykorzystywać zgodnie z pierwotnymi założeniami. Jednak niektóre modele kokonów niemowlęcych umożliwiają również dłuższe stosowanie. Kokony niemowlęce z regulowanymi bokami można dostosowywać do wielkości dziecka — dzięki czemu kokon może rosnąć wraz z maluszkiem. Kokony dla niemowląt często stosuje się także jako matę do zabawy — dzięki czemu można wykorzystywać je dłużej niż wspomniany czas. Wybierz kokony niemowlęce wykonane z naturalnych materiałów, które są bezpieczne i antyalergiczne i zadbaj o komfort dziecka w trakcie snu i zabawy!

Blog

Przeczytaj ostatnie artykuły blogowe

Jak kokon niemowlęcy może ułatwić Wasze życie rodzicielskie?

W świecie rodzicielstwa, każda chwila jest cennym darem. Jednak zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju dla naszych maluszków to priorytet, który nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. Dlatego warto wspierać się w tym rodzicielstwie rozwiązaniami i produktami, które ułatwiają nam funkcjonowanie z noworodkiem i niemowlakiem. J

Przeczytaj
Jak przygotować się do porodu?

Moment narodzin dziecka jest jednym z najbardziej niezwykłych i emocjonujących momentów w życiu każdej rodziny. To początek nowego rozdziału, który zmienia wszystko nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Poniżej podpowiemy jak skutecznie przygotować się na ten niepowtarzalny moment porodu.

Przeczytaj
Jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Zdrowy, odpowiednio długi sen jest istotną częścią doby każdego człowieka, a przede wszystkim dziecka. Noworodek potrzebuje nawet do 18 godzin snu, podczas gdy trzylatkowi wystarczy ich 12. Podczas snu dziecięcy organizm nie tylko się regeneruje, ale także przetwarza informacje,  emocje i zapamiętuje to, czego nauczył się w ciągu dnia. Dlatego bardzo istotne jest to by zapewnić maluszkowi jak najlepsze i bezpieczne warunki do wypoczynku.

Przeczytaj

Nowości

Promocje

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl